Måndagscurlen 2018/2019 startar i november

Regler i korthet:

Sex omgångar, speltid max 100 minuter, varsin provsten fram och tillbaka innan match, lottning om sista sten, bana och stenfärg färdiglottade (första lag spelar rött), tillåtet att spela på tre spelare, vinnande lag fyller i protokoll och lämnar till sekretariatet, match får sluta oavgjort.

Flyttade matcher:

Ny matchdag och tid (reservtider finns) för eventuellt flyttade matcher måste vara klara innan man flyttar en match. Annars WO.

Upplägget är enkelt och handlar om att träffas och spela matcher 1-2 matcher i månaden av "korpkaraktär" knyta nya kontakter 
och umgås på ett trivsamt sätt.

Anmälningsavgift inkl träningstillfällen +  matcher:

  • 500€ för företag, organisationer
  • 400€ för kompisgäng, familj etc

* = flyttad match

Måndagscurlen 2018/2019 startar i november

Måndag 19 mars / medaljspel

18:00 Brons öst: T Rafaels–T Hammarland (HP) 5-2
18:00 Brons: Kattnäs CT–Team Eckerö (Paf) 2-5
20:00 Final öst: Putt & Sop–ÅT (HP) 6-3
20:00 Final: ÅSS-Degersand (Paf) 3-8

Serie Väst (slut)

ÅSS                  10     8-2    16
Degersand       10     7-3     14
Kattnäs CT       10    6-4     12
Team Eckerö    10    5-5     10
Evolver             10     3-7     6
Team Norell      10     1-9     2

Serie Öst (slut)

T Hammarland 4      4-0      8
Putt & Sop       4      3-1       6
Team Rafaels   4      2-2       4
ÅT                    4      1-3       2
Foreship          4      0-4       0
Blue Rocks      Utgått

Flyttade matcher

Evolver–Degersand (Paf) 0-6
Team Norell–Evolver (HP) 0-6
Evolver–Kattnäs CT (HP) 6-2
Team Hammarland–Team Rafaels (Paf) 4-3
Evolver–Team Eckerö (Paf) 4-5

Måndag 12 mars / väst

ÅSS–Team Eckerö (HP) 5-0
Degersand–Evolver (Paf) 8-6
Team Norell–Kattnäs CT (Paf) 0-6
Team Eckerö–Team Norell (Paf) 6-0

Måndag 5 mars / öst / väst

ÅSS–Degersand (HP) 8-5
Kattnäs CT–Evolver (Paf) 6-5
Semifinal (öst) Team Hammarland-ÅT (HP) 4-9
Semifinal (öst) Putt & Sop-Team Rafaels (Paf) 7-3
 

Måndag 26 februari / öst

Putt & Sop–Foreship (HP) 8-3
 

Måndag 19 februari / öst

Team Hammarland–ÅT (Paf) 4-2
ÅT–Putt & Sop (HP) 3-5
 

Måndag 12 februari / väst

Kattnäs CT–ÅSS (HP) 5-1
Team Eckerö–Evolver (Paf) 10-1
Degersand–Team Eckerö (HP) 3-6
Evolver–Team Norell (Paf) 6-4

Måndag 5 februari / öst

Team Rafaels–ÅT (HP) 5-4
Putt & Sop–Team Hammarland (HP) 3-6

 

Måndag 29 januari / väst

Kattnäs CT–Team Eckerö (HP) 6-8
ÅSS–Evolver (Paf) 5-3
Degersand–Kattnäs CT (HP) 6-2
Team Norell–ÅSS (Paf) 0-4

Måndag 22 januari / öst

Foreship–ÅT (HP) 3-7
 

Måndag 15 januari / väst

Team Norell–Team Eckerö (HP) 7-1 
Degersand–ÅSS (Paf) 2-7
Team Norell–Degersand (Paf) 1-5

Måndag 18 december / väst

Team Eckerö–ÅSS (Paf) 3-5
Kattnäs CT–Team Norell (HP) 8-4
 

Måndag 11 december / öst

Team Hammarland–Foreship (HP) 13-4
Team Rafaels–Putt & Sop (HP) 1-6
 

Måndag 4 december / väst

ÅSS–Team Norell (HP) 4-3
Degersand–Team Eckerö (HP) 8-3
ÅSS–Kattnäs CT (Paf) 2-15

Måndag 27 november / öst

Team Rafaels–Foreship (Paf) 10-6

Måndag 20 november / väst

Degersand–Team Norell (HP)  10-2
Team Eckerö–Kattnäs CT (Paf) 3-6
Evolver–ÅSS (HP) 4-8
Kattnäs CT–Degersand (Paf) 4-8